Carolling

КОЛЯДУВАННЯ

Чи ходили ви колись у сво╖м дитинствi вiд хижi до хижi, вiд вiкна до вiкна в трiо чи квартет╕ сп╕вали ╚"Бог предвiчний народився..."╩?

Ясне кольорове св╕тло вашо╖ звiзди, що крутиться, веселкою проникае через замерзл╕ шибки, за котрими малi д╕точки прохухкали кругл╕ отвори, щоб вам краще приглянутися. Рогатий м╕сяченько i ясна зiрка низенько св╕тили над високою Чершлею, а вам здавалось, що там на бiлiй Полян╕, оточен╕й чорним л╕сом, в Ваньовiй колибi народився маленький ╤сусик-Бог, котрий все зна╓ i бачить.

Напевно пам'ята╓те як пiд вашими ногами скрип╕в ╕скристий сн╕г, мороз щипав за вуха, а вам було тепло в нових к╓рпчиках i гуньц╕. Може носили ви вiд хижi до хижi тяжку вязанку лiщинових прут╕в (щедрак╕в) i тодi як котрийсь ╕з газдiв давав вам ╚коляду╩ (коритце в╕вса або грошi) ви таким щедраком злегка вдаряли його i голосно в╕ншували: ╚"На щастя, на здоров'я, на тот Новий Рiк". Лiщиновий прутик лишали ви газдi, який перед Йорданом робив з нього хрестики i прибивав над кожними дверима сво╓╖ газдiвки. Решту ╚щедрак╕в╩ (iх було стiльки, ск╕льки пройшло груп колядник╕в) забирав майбутн╕й пастух, що обов'язково мусiв ╖х мати в перш╕ дн╕ пас╕ння аж до Русаль (Зелених свят).

Напевно не забули ви, як то ваш учитель чи священик, дав ваш╕й груп╕ ц╕лий блискучий злотий за гарний сп╕в, котрого вони самi вас навчали. А може через них ви були вибран╕ до бiльшо╖ групи колядник╕в, яка вже не ввечерi, а по Служб╕ Божiй в другий або трет╕й день свят колядувала в селi i зiбранi грошi призначалися для бiдних сир╕т десь в далекому мiстi.

На Лемкiвщинi колядування тривало вiд Рiздвяного Свят-Вечера по Йорданський Свят-Вечiр.

У самому к╕нц╕ колядування ╚ходили по сп╕ваню╩ парубки, яких вже не можна було збути коритцем в╕вса, а треба було всипати до ╖х м╕шка ц╕лу мiрку (7-8 л). Зате ╖х сп╕в був вже найкращий ╕ чути його було далеко-далеко. Газда тод╕ мус╕в мати добре око на св╕й повний мiшок, бо через маленьку неувагу парубки його╚крали╩╕ не могло бути на те жодно╖ скарги. За проданий овес у м'ясницю парубки наймали музикант╕в ╕ робили загальнос╕льську забаву.

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Wednesday, April 09, 1997
Most recent revision Wednesday, January 14, 1998