A tinker from Bila Voda

ДРОТАР 3 Б╤ЛО╥ ВОДИ

Народна приказка говорить: доти збанок воду носить, поки вухо не вiрветься. Але помисловi i ощадливi лемки заперечили тому прислiв'ю i практично доказали, що збанок з вiдiрваним вухом ше довго може служити людям i не треба купувати нового. Але треба вмiти хоча б його черепки м╕цно сплести перепаленим дротом. Це стосу╓ться i глиняного посуду, i полив'яних горщик╕в. Отож, коли посудина розбивалася, газдиня ╖╖ не викидала, а старанно збирала усi до найменшого черепочки i чекала, коли на сiльськiй дорозi пролуна╓ голос веселого дротаря: ╚Горц╕ дротувати!╩ Так, як Лосяне вславилося коломазьом, Б╕лянчане-дьогтем, Новичане i Л╕щиняне - виробами з дерева (ложками, веретенами, скриньками, дитячими забавками), Бортняне-млинцями, дурбаками, хрестами, так жителi Шляхт╕всько╖ Русi (Шляхтова, Явiрки, Бiла Вода, Чорна Вода) уславилися на цiлi Карпати сво╖м дротарським ремеслом. Кожен дротар був весело╖ вдачi i поза своею работою веселив домочадц╕в р╕зними приповiдками, байками, сп╕вом чи навiть ворож╕нням газдин╕ з побитого горщика.

До тако╖ хижi, де ночував дротар, ввечерi сходилися сус╕ди, хлопц╕, д╕вчата щоб шось ц╕кавого почути. Дротар, ходячи вiд села до села знав усе, чого не могли знати звичайн╕ люди. ╥х мова була на диво чиста, не засмичена полон╕змами. На вiдмiну вiд iнших вони н╕коли не вживали сором╕цьких слiв, не кляли за звичкою. До сьогодн╕ пам'ятаю дуже гарну лемк╕вську п╕сню, котро╖ навчив мене дротар, ночуючи в наш╕й хиж╕:


Чи╖ тоти пави, што пасутся сами в тiй зелений дубин╕?

Ой мо╖, мо╖, штом ix виховала, ой як ти був на войнi.

╢с ╖х виховала, чом жес не продала, тоти сво╖ павички?

Я ╖х не продала бом на тя чекала, коли прийдеш з войнички!


То було перед самою Другою св╕товою вiйною, а мав я тодi сiмнадцять рокiв. ╤ тепер бачу того дротаря, пишучи той короткий коментар до деревориту мого дорогого брата Василя пiд назвою ╚Дротар з Бiло╖ Води╩. Так само тодi сидiв за столом в наш╕й хижi, спл╕тав дротом побитий горщик i спiвав ╚Чи╖ тоти пави, што пасутся сами в тiй зелений дубин╕?

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Wednesday, April 09, 1997
Most recent revision Wednesday, January 14, 1998