Grandma makes butter

БАБА РОБЛЯТЬ МАСЛО

Чому цей дереворит представляе нам старшу жiнку, а не молоду невiстку, котра робить масло? Отож митець мав на увазi життевий досвiд баби╩, яка з довгого досвiду i практики зна╓ свою роботу i масло буде мати вiдповiдний смак, колiр i запах. Масло мало не тiльки пiдставове значения в лемкiвськiй кухнi як додаток до рiзних страв, але передусiм було натуральним джерелом калорiй, таких необхiдних для людини. Сам процес приготування масла нiчим не вiдрiзнявся вiд такого процесу в iнших мiсцевостях. Велике значення мало те, чим годували корiв, яке було пасовище. В лiсi були мiсця, де рiс ╚дикий часник╩, котрий охоче випасали корови. Потiм молоко, масло, сир мали непри╓мний смак. За те карали, навiть тiлесно, пастухiв. Дуже важливе значения мало правильне зберiгання молока вiд до╖ння- i по квасну сметану. За те вже була вiдповiдальна газдиня. Але iнколи навiть досвiдченим господарям масло не хотiло робитися, i щоб це якось виправдати звинувачували сусiдку у заздрiсних очах, звертали на ╚"уроки"╩.

Подиву гiднi були здобутки лемкiв у годiвлi велико╖ рогато╖ худоби, вони набагато випередили сво╖х сусiдiв з низiв. Гiрська земля богата вапном щедро родила червену конюшину, давала високоякiсне сiно. Швидше, нiж будь-де тут використовували штучнi добрива, котрi в трикратному розмiрi звертали вкладений капiтал. Важко було продати молоко, але добре масло i сир хоч дешево, але можна було продати на ринках Криницi, Грибова чи Нового Санча. Пiд час Друго╖ свiтово╖ вiйни збут був надмiрний i обовяз'ковий. Але газди добре виконували сво╖ зобов'язання i рiвночасно забезпечували родину. Вiйна принесла багато нещасть i горя, але голоду не було, а лемки навчилися по-новому газдувати. Особливо молодь, котра повернулась з Нiмеччини багато собi обiцяла на майбутне. Щезли забобони i ╚"уроки"╩, здавалося приходить нова реальнiсть. На жаль, сталося iнакше.

Смакував я в сво╖м життi масло не з одно╖ свiтово╖ ╚"боденки"╩, але нiколи такого смачного i пахучого, як вiд мо╖х корив, котрi я пас на рiднiм Верху не ╖в вже нiколи в свiтi. До сьогоднi чую той смак пастушо╖ мериндi-окрайця чорного хлiба, в котрий мама вложила свiжозроблене масло i завинула в капустяний листок.

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Friday, April 04, 1997
Most recent revision Wednesday, January 14, 1998