Winter in Carpathians

ЗИМА В КАРПАТАХ

Зима в Карпатах мала свого покровителя - святого Миха╖ла. i хоч за старим стилем його свято припадае на 8 листопада, лемкiвське село на той час мало бути готове до зими. Дуже доброю ознакою було те, якшо того дня випав перший снiг. Це мало означати вчасну i погiдну весну. Не дивно, що святий Миха╖л у численних парохiях був патроном церков i його свято ставало початком гучних гостин - кермашiв. У тiм часi справляли найбiльше весiль, бо i комори були повнi всякого добра i завершенi польовi роботи. Селяни в стодолах вже обмолочували зерно, пряли льон i коноплю, в ступах товкли сiм'я на пахучу олiю. Вiд Рiздва Христового i до Богоявления не можна було виконувати тяжких праць. Аж у два тижнi по Йорданi, коли вся освячена вода спливла до моря, можна було вивозити з подвiр'я гнiй на поле.

Якщо хтось у селi задумував будувати хату, то сусiди i родина допомагали зрiзувати смереки чи ялинi i звозити дерево з лiсу.

Протягом першо╖ половили зими жiнки та дiвчата пряли льон, сходилися на вечiрки. Парубки по кутах грали в карти, бавилися в "╚дупака ".* Найстаршi селяни розповiдали про сво╖ житт╓вi пригоди, про рiзнi ╚"страхи"╩ i духiв. У нiч перед Рiздвом хлопцi ламали дiвчатам кужелi, а дiвчата запрошували парубкiв на гостину ╚"ламанчик"╩ на пiсля свят.

Взимi газди стругали гонти, тесали деталi для возiв i саней. Сьогоднi ма╓мо лише спомини про життя наших дiдiв. I хоч повернути колесо iсторi╖ неможливо, ми повиннi пам'ятати i шанувати традицi╖ предкiв.


* Народна гра. Один учасник сидiв на стiльчику, другий ставав перед ним навколiшки. Перший закривав долонями очi другого. Iнший учасник вдаряв того, що навколiшках, по задку i вдарений мав вiдгадати ╚винного╩. Якщо вгадував - на колiна ставав ╚винний╩ i гра продовжувалася. (Примiтка упорядника).Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Friday, April 04, 1997
Most recent revision Wednesday, January 14, 1998