Across the big swamp

ЗА ВЕЛЬКУ МЛАКУСьогодн╕ лише можна уявити собi першого лемк╕вського емiгранта, який не мав найменшого поняття про Noвий свiт, про долю, яка чекае його десь там за океаном, що його хтось п╕зн╕ше жарт╕вливо назвав ╚"вельком млаком"╩. Напевно першим ем╕грантом був лемко (був це Юрко Кашицький з Ново╖ Веси, що емiгрував до США у 1871 р.- ╤.К.), який не йшов ╚"свiт на очi"╩ з цiкавостi побачити нев╕дому екзотику, а людина, котра не мала свого мiсця в густозаселених Карпатах.

Не маючи ╕ншого виходу, як лиш трапилася нагода емiгрувати, лемко брав на себе великий риск - жити, або н╕. Прощався з родиною, рiдним г╕рським селом i з малим вузликом п╕нязи в кишен╕ та великим м╕шком на плечах, в╕ддавався до рук незнайомого агента, який з того моменту мав стати його тимчасовим оп╕куном. Через такi европейськ╕ порти, як Трi╓ст, Гамбург, Бремен вели морськ╕ шляхи до нью-йорсько╖ ╚"Касигарди"╩, а зв╕дти до рiзних м╕ст на сходi Америки. Можна собi уявити тодiшнього карпатського русина, який н╕коли не бачив нав╕ть малого озера, що сто╖ть на м╕зерн╕й шифi в безмежних водах бурхливого океану. Що дiялося в його забобонн╕й душi?

Про що думав лемко, який вперше побачив величезну палаючу домну чи глибоко пiд землею пенсильванськ╕ ╚"майни"╩ (шахти)? Тут у гуркотi сталевих потвор, в ритмiчному шумi гран╕тно╖ опоки народилася лемк╕вська емiгрантська п╕сня "Буд здрава, землице"╩, "Понад море"╩, "Мо╖ мамця дома", "Добр╕ в Гамериц╕", "Як ╓м ишов з Гамерики" та ╕н. Лемки, фактично, не мали св╕тово╖ слави композитор╕в (щоправда Д. Бортнянський походив з лемк╕вського роду, але вiн творив на далек╕й чужин╕ тому його твори не мають н╕чого сп╕льного з п╕сенною культурою лемк╕в), письменник╕в, поетiв тако╖ величини, як Т. Шевченко, ╤. Франко. Але все ж зробили вiд себе для загальноукра╖нсько╖ культури великий вклад, про що, ма╓мо над╕ю, не забуде в╕льна Укра╖на. Лемк╕вськ╕ емiгрантськi п╕сн╕, поезiя i проза народжувалися у понурий час безроб╕ття, як вiдчуття власного безсилля перед могутн╕м чужинським елементом, що у всякий спосiб використовував лемка, щоби його коштом розбагат╕ти.


Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Sunday, March 30, 1997
Most recent revision Thursday, March 12, 1998