With Bohdan against Lakhy

3 БОГДАНОМ НА ЛЯХ╤В


Поодинокi польськi шов╕н╕сти дуже вороже ставляться до укра╖нського народу за давн╕ "грiхи" наших предкiв. Докоряють нам за гайдамаччину, бульб╕вщину, хмельниччину. А прец╕ж Зал╕зняк, Гонта, Кривон╕с, Бульба i Хмельницький не прийшли зненацька i п╕дступно на кор╕нн╕ польськ╕ землi ╚"рiзати лях╕в"╩, а робили це на своiй рiднiй землi, доведен╕ до вiдчаю польськими панами. Напевно не було би й Уман╕, якби польськ╕ пани та евре╖ не в╕д╕брали укра╖нцям ключiв вiд храмiв. Такого принижения i ганьби в жодн╕й ╕нш╕й кра╖н╕ не зазнав християнський люд, щоби пан Зельман вирiшував, чи дозволити укра╖нському крiпаковi в нед╕лю помолитися, чи на широких ланах рiдноi землi i у святой день п╕дставляти спину пiд бат╕г панського економа. Не було би хмельниччини, якби польськ╕ пани поводилися з укра╖нцями як з людьми i не трактували ╖х як ╚"хамiв"╩ i ╚"смердючого бидла"╩.

У такому свiтi жив i Богдан Хмельницький, п╕зн╕ший гетьман вiйська запорiзького. Бачучи страшну кривду свого народу, постановив визволити рiдний край вiд поневолювачiв. Жаден полководець не буде розчулюватися над смертельним ворогом. Це ж стосуеться й Богдана, хоч далеко не за всi кривди свого народу в╕н мiг помститися. Хмельницький - нац╕ональний герой нашого народу, в╕н ╓ символом волi, до яко╖ прагне всякий поневолений люд. ╤ кожна окупац╕я, якою б не була скорше чи п╕зн╕ше мусить зак╕нчитися на користь поневолених.

З Богданом на ляхи п╕шли i лемк╕вськ╕ збiйники пiд проводом Василя Чепця з Грибова, Баюса, Андрiя Савки. Андрiй Савка разом з польським повстанцем Косткою Наперським п╕дняли великi маси селян обох схилiв Захiдних Карпат на повстання проти польсько╖ шляхти. ╤ лише поразка вiйська Хмельницького п╕д Берестечком допомогла шляхтi розправитися з повсталим селянством.


Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Thursday, March 27, 1997
Most recent revision Thursday, March 12, 1998